Articles & Interviews


Bio Awards Articles Photos Contact

 

Historia The Skatalites

Główni producenci jacy współpracowali z The Skatalites to: Coxone Dodd, Arthur S. 'Duke Reid', Cecil B. 'Prince Buster' Campbell, Justin 'Philip' Yap, Victor 'Randy' Chin, Vincent 'King' Edwards, Lyndon O. Pottinger oraz Leslie Kong. The Skatalites nagrywali dosłownie ze wszystkimi, którzy wtedy nagrywali płyty. Grupy Od Aces po Zodiacs

oraz kilka tuzinów pomiędzy nimi, artyści epoki począwszy od Boby i Laurel Aitken aż po Joe White'a czy Delroy Wilsona. Występ wieńczący pierwszą rocznicę działalności zespółu miał miejsce w Glass Bucket Club, 27 czerwca 1965 roku. Jako potwierdzenie tego faktu, Johnny Moore posiada ręcznie malowany puchar szklany z napisem głoszacym: "Tommy Mc Cook And The Skatalites, 1st Anniversary, June 27, 1965". To dowód na ostatni (i jedyny) rok działalności zespołu. To ważne, wobec konfliktów dotyczących daty ostatniego występu. Mc Cook twierdził, że było to na balu policji w Runaway Bay Hotel w sierpniu 1965 roku, podczas gdy Moore i Sterling twierdzą, że ostatni był właśnie występ rocznicowy. Te rozbieżności w opiniach nabierają znaczenia wobec faktu, że zespół rozpadł się w sposób brutalny. Targany wewnętrznymi konfliktami, niszczony przez producentów, The Skatalites rozpada się w wyniku wydarzenia, które wstrząsnęło całą Jamajką. To jasne, nieżależnie od punktu widzenia, że zespół nigdy już nie był ten sam po tym jak Don Drummond śmiertelnie godzi nożem swą niedoszłą żonę, Margueritę Mahfood w pierwszej godzinie Nowego 1965 roku.

 Drummond bywał nieobecny na wielu wcześniejszych występach ale wszyscy wiedzieli, że wróci i wracał. Jednak nigdy już nie powrócił po tym feralnym poranku 1-szego stycznia. Don Drummond obudził się i wstał rozwścieczony bo przespał Noworoczny występ The Skatalites w La Parisienne Club w Harbour View. Prawdopodobnie zapomniał o występie w wyniku kłótni z Mahfood, po której mogła podać mu jego środki uspokajające. Te środki miały uśmierzać powtarzające się ataki niepoczytalności, jakie już dwukrotnie zawiodły Drummonda do Bellevue Sanitarium. Mahfood była profesjonalna tancerką, znaną jako 'Marguerita The Rhumba Qeen' i miała dwa pokazy tej Noworocznej nocy. Jeden w The Baby Grand a drugi w Club Havana. Krótko po tym jak wróciła do domu, ich kariery tragicznie zakończyły się. Drummond zmarł 4 lata później w Bellevue. Data śmierci i miejsce spoczynku są przedmiotem dociekań, bo jego pogrzeb nie odbył się w ustalonym wcześniej terminie. Vaughn 'Bunny' Goodison, znany prezenter jamajskiego radia przypuszcza, że zwłoki Drummonda spoczęły w nieoznaczonej mogile na cmentarzu Maypen, pogrzebane przez żołnierzy jako, że zmarł w szpitalu psychiatrycznym jako skazany morderca.

http://www.reggae.pl/index.php?pid=28

 

Copyright 2006 AG All rights reserved. Web site design by Aisha for Sonustar Interactive.